دانلود موسیقی بختیاری

دانلود موسیقی بختیاری

ایل بزرگ بختیاری یکی از اصیل ترین ایلات ایران، تاریخی چند هزار ساله را پشت سرگذاشته و در طول دوران بخشی از هویت و تاریخ این مرز و بوم را رقم زده است. سهم مردان و زنان بختیاری در فرهنگ و هنر اصیل ایرانی بر کسی پوشیده نیست. موسیقی زیبای بختیاری در اصالت نواها و درنگ تأمل برانگیز سازها، به بیان عواطف و احساسات عمیق مردمی می پردازد که با طبیعت و کوچ الفتی دیرینه دارند. صفا، صداقت، صمیمیت و نجابت زنان و مردان بختیاری در آهنگ های منحصر به فردشان نمودی عینی دارد. در دنیای پر هیاهو و افسار گسیخته امروز و در شبیخون مدل های تهوع آور غربی، و در خودباختگی ها و بی هویتی های فرهنگی، جایی برای صدای غم انگیز نای و قیچک مقامه نوازان پر درد ایرانی نمی ماند.  با این حال هنوز هستند افرادی که چشمشان را با عروسک بزک کرده هالیوود و گوششان را با صدای های سرآسام آور روسپیان و همجنس بازان غربی نیالوده اند. چقدر غریب و غم انگیز است صدای لای لای حزن آلود مسعود بختیاری در حجم صدا های بیماری که از سوسن خانم می خوانند و آمالشان سوسی مانکن ها و باراباکس ها و  رپرهای روان پریش امروزست. در میان دنیای مجازی و در چشم های سوسماری الگیتور و در زید بازی های آرش و امثال او، تلخ و دردناک است از حزن موسیقی اصیل بختیاری گفتن. اگر اهل دلی، پنجره را باز کن و دور از هیاهوی اینهمه شهر، لحظه ای با نواهای جاودانه موسیقی بختیاری همراه باش...

زنده یاد بهمن علاءالدین :

بهمن علاءالدین معروف به مسعود بختیاری در سال 1319در منطقۀ عشایری لالی از توابع مسجد سلیمان به دنیا آمد. وی پس از تکمیل تحصیلات متوسطه به خدمت آموزش و پرورش در آمد و تا سن بازنشستگی در کسوت معلمی انجام وظیفه کرد. از سال 1350 در کنار شغل معلمی ،‌همکاری خود را با رادیو اهواز آغاز کرد و با همراهی منصور قنادپور نوازندۀ سنتور که شیوۀ نوازندگی‌ و تنظیم ارکستری‌اش بسیار متأثر از استاد پایور بود، آثاری را به دو گویش فارسی و بختیاری ارائه داد. آن زمان غالب این آثار از رادیو پخش می‌شدند و به شکل امروز، چندان اثری در قالب کاست رسمی وارد بازار نمی گردید، امّا نوارهای ضبط خصوصی به فراوانی در میان بختیاری‌ها دست به دست می شد.

مسعود بختیاری در همان زمان چند ترانه عامه پسندبه زبان فارسی خواند که در مقایسه با آثار مشابه امروزی از کیفیت و اعتبار هنری افزونتری برخوردارند.در سال 1365 نخستین اثر شرکتی وی با نام "مال کنون"به بازار موسیقی آمد. این کار با آنکه بیست سال از زمان تولید و انتشار اولیه‌اش می گذرد، همچنان رتبۀ اول فروش نوارهای بختیاری را از آن خود کرده است. شش سال بعد دومین کار او با نام "هی جار" و باز هم با آهنگسازی و تنظیم عطاءا... جنگوگ روانه بازار شد."هی جار" نیز محبوبیت و مقبولیت فراوانی یافت ولی هرگز به پای "مال کنون" نرسید. مسعود بختیاری پس از این دو اثر شاخص خود، سه اثر دیگر به نام‌های "آستاره"، "برافتو" و "تاراز" را با کمترین تعداد نوازنده به علاقه‌مندان موسیقی بختیاری ارائه داد. همراه همیشگی وی در غالب نوار ها و کنسرت‌ها،‌ علی حافظی نوازنده توانای نی بود.لازم به ذکر است که حدود دو ماه پیش به منظور شرکت در این برنامه از ایشان دعوت به عمل آمد، و موافقت این هنرمند فقید جهت همکاری جلب گردید. متأسفانه مرگ این هنرمند عملاً عملاً مراسم تجلیل از وی را باید با مراسم یادبودش عوض کنیم.علاءالدین بختیاری موسیقی ایل را عمیقاً درک کرده و قادر بود صورت متفاوت از نسخه اصل آن را به مخاطبان ارائه دهد.

وی چنانکه خودش می گفت ظرایف موسیقی بختیاری را از نغمات کرنا نوازان دریافته و معتقد بود "اگر در کار کرنا نوازان دقیق شویم نغمه های بسیار زیبایی پیدا می‌کنیم که در نگاه اول ممکن است به چشم نیایند. " علاءالدین علاوه بر آواز خوانی، قریحۀ آهنگسازی نیز داشت و خیلی از ترانه های ماندگار وی زاییده ذهن خلاق اوست. تسلطش بر ادبیات فارسی و بختیاری و همینطور برخورداری از ذوق شعری به او امکان داده بود تا کلام بسیاری از ترانه‌هایش را خود بسراید. از جمله این ترانه ها می توان "تنگ بلور" یاد کردکه در سال 1351 با همراهی ارکستر رادیو اهواز به سرپرستی منصور قنادپور خوانده شد.

Masood Bakhtiari . Asare

asare

golafshan

hoiary

homderong

kashk

kooq

qerdevari

shabash

 

Masood Bakhtiari . Heyjar

bakhtiar

balal

chob

dasmalharir

deimeh

khoros

mardon-abdeh

meina

meina_2

tibereh

zakhmeh

 

Masood Bakhtiari . Malkonoon

chupi-va-golomei

golbavine

maqam-ba-tar

maqame-dehkordi

namdarkhan

qolomei

shulei

suzeh

 

Masood Bakhtiari . Taraz

akheivai

balal

bibafa

biqarar

dasmali

hoiari

iariar

sarnaz

setindel

shabash

taraz

 

 

 

/ 28 نظر / 306 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محسن

عالیه خدا رحمتش کنه. افتخار خوزستان و ایران بود.

نیکی صغیری

سپاس

محسن

با سلام و خسته نباشید خدا خیرتون بده با شنیدن این آهنگها و معانی آن روح و جانم آرامش میگیره و با گریه زمزمه میکنم ..خدا رحمتش کنه شادروان مسعودی را درود بر شما

جلال

خداوند پدر ومادر شما روبیامرزه که باعث شد به بختیاری بودن بیشتر از پیش افتخار کنم

عباس قربانی از ایذه

[لبخند]واقعا" مچکرم بابت این خدمات

ناصر بی دنگ

قلومیم ایوالله داری به خدا دیوانه ناصر عبداللهی و مسعود بختیاری هستم

درودی چو بوی خوش آشنایی . لر اصیله اصیله اصیله .هرجای دنیا باشم واسه لرا جون میدم .سپاس از زحماتتون .عاشق موسیقی لری هستم .

ریاضیات

با سپاس فراوان. عالی بی . خیلی استفاده کردیم .

بختیاری

زنده باشی. درود بر تو ، بسیار عالی [دست]

دانشجو

عالی بود زیبا و دلنشین